MUĞLA KAVAKLIDERE İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Mehmet YILMAZ’ın 24 Kasım Öğretmenler Günü Mesajı

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Mehmet YILMAZ’ın 24 Kasım Öğretmenler Günü Mesajı

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Mehmet YILMAZ’ın 24 Kasım Öğretmenler Günü Mesajı

 

Değerli Meslektaşlarım;

Teknoloji eğitimde ne kadar etkili kullanılırsa kullanılsın, eğitimin ana unsuru her zaman öğretmendir. Öğretmenin etkin olmadığı bir eğitim sisteminin başarılı olması düşünülemez. Onun için her zaman olduğu gibi öğretmenlere büyük sorumluluklar düşmektedir. Öğretmenler; Türk Milli Eğitiminin temel amaçları ve temel ilkeleri çerçevesinde, kendi yetenek ve kabiliyetini bilen, geçmişini, özünü sağlam bir tarih şuuru içerisinde algılayan, yaşadığı zamanın gerçeklerinin  farkında olan, geleceğe umutla bakan, ulusal ve evrensel hukuk kurallarının bilincinde ve “yaratılanı yaratandan ötürü hoş görme” felsefesi gereği insan sevgisiyle, kısaca; bizi biz yapan değerlerimizle donatılmış bireyler yetiştirme azim ve gayreti içerisinde olmalıdır.

Öğretmenlik, insanlık tarihinin maddi bir ölçütü olmayan ölümsüz mesleğidir. Her işi bilen, her işi yapan, bilgi deposu ve ayaklı kütüphane olmak yerine; bilgi kaynaklarını öğreten yönlendiren, değerlendirme alışkanlığı kazandıran bir kişidir, öğretmen.

Öğretmenlik mesleği, her şeyden önce bir ideal, gaye ve bir hizmet mesleğidir. Toprak altına atılan bir tohumun, onlarca tohum verebilmesi için kendisini feda etmesi gibi, bir öğretmen de hayatını bu anlamlı ve şerefli meslek uğruna adayabilmelidir.

Sizler kendinizi sadece okul ile sınırlandırmayacağınız  gibi, okul dışında getto oluşturup dar alanda kendinizi hapsedip  toplumdan soyutlayamazsınız. Çünkü sizler birer lidersiniz. Toplumun içinde olmalı, bulunduğunuz toplumun sosyal ve kültürel hayatına katılmalı, katkı sağlamalı ve yönlendirmelisiniz. Yeri doldurulmaz öğretici, eserine kıymet biçilemeyen varlık, kendini tüketerek etrafını aydınlatan mum, tahammülü seven, idealci, her an muhtaç olduğumuz doktor, gerçeğin ve idealin üstadı, dünyanın en büyük sorumluluğuna sahip insandır öğretmen.

Öğretmen, yaptıkları kadar yapamadıklarından da sorumludur. Öğretmenin kendindeki gücü fark etmesi, harekete geçirmesi ve elindeki işlenmeyi bekleyen servetin kıymetini bilmesi gerekir.Öğretmen bir ayna olmalıdır. Kendisine bakanlar iyiyi, doğruyu, hoşgörüyü, geleceği görmelidir. Sevgi dolu bir öğretmen ışık demektir. Öğrenciler onu arar, onu sorar. Unutmayınız; kelebeklerin ışığa koştuğu gibi, çocuk yürekler, genç kalpler sevgiye koşar. Bunun için sevgiyi sunanın, sevgiyi hak etmesi gerekir. En çok sevilen öğretmen, en çok seven öğretmendir.

Bu duygu ve düşüncelerle; başta Başöğretmen Atatürk olmak üzere ebediyete intikal etmiş öğretmenlerimizi rahmetle anıyor, tüm öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Gününü kutluyor, aileleriyle sağlıklı, mutlu bir yaşam diliyorum.

 

                                                                                                                     Mehmet YILMAZ     

                                                                                                              İlçe Milli Eğitim Müdürü

Yeni Mahalle Turgut Özal Bulvarı, Hükümet Konağı, Kat2 Kavaklıdere/MUĞLA - 0 252 592 71 27

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.